Въпрос 1: Между две регистрирани по ЗДДС лица е сключен предварителен договор за продажба на урегулиран поземлен имот. Цената на имота е 60 000 лв. с ДДС, от които 4200 лв. се заплащат в 10-дневен срок от подписването на договора. В него съществува изрична клауза, според която четирите хиляди лева се явяват задатък, който служи като доказателство за сключването на договора и обезпечава неговото изпълнение.
Необходимо ли е доставчикът да издаде фактура и да начисли ДДС в 5-дневен срок от получаването на сумата от 4200 лв.?
Отговор: Задатъкът (капарото) представлява предварително платена парична сума, която постъпва в имуществото на лицето, което дължи непарична престация, т.е. от гледна точка на ДДС това е лице – доставчик на стоки или услуги. Задатъкът служи за доказателство, че договорът е сключен и обезпечава неговото изпълнение, а при неизпълнение служи за обезщетяване на изправната страна. По това капарото се отличава от авансовото плащане на цената по даден договор – авансът не обезпечава изпълнението на сделката (освен ако не е уговорен именно като задатък).
Съществуващите различия между аванс и задатък обаче не водят до тяхното различно данъчно третиране по ЗДДС. За данъчни цели задатъкът трябва да се приеме за плащане по доставката, тъй като парични средства на нейния получател преминават в собственост на доставчика. Не става въпрос за пари, блокирани по сметка “под условие”, с които изпълнителят на сделката не може да разполага; едва тогава може да се приеме, че плащане не е налице. Задатъкът е сума, дължима на доставчика от получателя въз основа на сключения между двете лица договор, т.е. той е част от данъчната основа на осъществяващата се между тях доставка. От тази гледна точка, плащането на задатък по облагаема доставка следва да се третира като авансово плащане по нея и да води до изискуемост на ДДС, съобразно с размера на платеното. А ако сделката бъде развалена, начисленият върху капарото ДДС ще се сторнира, като към фактурата, с която то е документирано, се издаде кредитно известие.
Ето защо в случая доставчикът трябва да издаде фактура и да начисли 700 лв. ДДС в 5-дневен срок от получаването на задатъка от 4200 лв. (данъкът се счита за включен в стойността на капарото).
Трябва да се има предвид, че приходната администрация, макар и след някои колебания във времето, достига в крайна сметка до аналогични заключения. Те се съдържат в писмо на НАП с изх. № 91-00-1 от 05.01.2009 г. относно данъчното третиране по ЗДДС на задатъка и други предварителни плащания по доставки. В него четем, че получаването на задатък обуславя изискуемост на данъка, в случай че доставката, по повод на която е платен, е облагаема (на основание чл. 25, ал. 6 от ЗДДС).
Тук следва да кажем, че според НАП предварително плащане, направено към доставчика по начин, при който той не може да се разпорежда с преведената сума преди настъпване на предвидени по договора условия, които обичайно са свързани с неговото фактическо изпълнение, не може да се счита за получено от доставчика – до момента, до който за него не възникне правото да се разпорежда със сумата. В тази връзка в писмото е даден и пример за такова плащане – плащане по „ескроу-сметка”. Става въпрос за доверителна сметка, открита в банка на името на лице – продавач, в която сумата е блокирана и се освобождава от банката в негова полза при изпълнение на определени условия (при продажбата на недвижим имот – след представяне на нотариалния акт).